3 things that happened in girls hoops around the Amarillo-area Friday night

Date:

Share post:

Groom hosted Claude in a District 2-1A matchup Friday night. Groom opened its brand new gym at the High School earlier this season. The new facility seats up to 500 fans. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Wellington wins round 1

In a battle of two of the top-ranked teams in Class 2A, the Wellington Lady Skyrockets knocked off rival Panhandle, 45-37, Friday night in Wellington.

Senior Marlee Brown led Wellington with 12 points in the key victory, pushing the Lady Skyrockets to 3-0 in district and 21-5 overall.

This was the first of two District 2-2A showdowns, and given the history it there could be a possible third deep in the playoffs.

The second meeting between the two schools is set for Feb. 4 in Panhandle.

Tascosa stays hot

The Lady Rebels cruised past Midland High 64-29 on the road Friday night to remain perfect in District 2-6A play.

Jada Miller led the way with a game-high 18 points to help down the Lady Bulldogs.

Tascosa is 3-0 in district and 19-8 overall. The victory sets up a key district showdown against Frenship (20-5, 3-0) on Tuesday night at the Tascosa Activity Center.

Friday’s top performers

Canyon’s Kenadee Winfrey scored a game-high 19 points during the Lady Eagles 67-34 home win against Levelland.

Muleshoe’s Anahi Barrera lit up the scoreboard for 20 points as the Lady Mules stunned Canadian 42-40.

Jade Benson of Clarendon had a big night by pouring in 25 points against Wheeler in a 63-36 victory.

Vega’s Anita Hall had a game-high 16 points during an 84-27 rout of Bovina. The Lady Longhorns are 27-0, and the Texas Panhandle’s lone remaining undefeated team.

Girls scoreboard

District 2-6A

Tascosa 15 36 54 64

Midland High 5 14 21 29

T— Jada Miller 18, Jessalyn Gonzales 10, Aubry Johnson 10. MHS— Ty Satterwhite 8. Records: Tascosa 19-8, 3-0; MHS 8-18, 1-2.

District 3-5A

Coronado 1 15 25 35

Amarillo High 17 30 44 59

C— J. Braithwait 10, Martinez 9. AHS— Rachel Haase 9, Gracie Bentley 8, Amaia Chiles 8. Records: Coronado 12-15, 3-7; AHS 26-2, 10-0.

Caprock 5 13 25 40

Palo Duro 19 38 51 59

C— Badillo 14, Strong 7. PD— Miller 21, Green 11. Records: Caprock 8-18, 2-8; Palo Duro 12-14, 6-4.

Lub. High 6 14 21 30

Randall 11 25 41 52

LHS— Wootan 13. R— Ainsley Velasquez 11. Records: LHS 6-18; 0-10; Randall 14-10, 5-4.

District 3-4A

Levelland 12 21 26 34

Canyon 15 43 57 67

L— Watkins 11, Latham 7. C— Kenadee Winfrey 19, Chloe Callahan 15. Records: Levelland 14-11, 1-1; Canyon 23-1, 3-0.

Lamesa 6 14 22 31

Hereford 12 27 37 51

L— Jackson 7. H— Taytum Stowe 15, Miranda Acosta 9. Records: Lamesa 16-11, 0-3; Hereford 18-6, 2-0.

District 4-4A

Dalhart 4 10 26 32

Dumas 13 19 28 43

Dal— Kaeona Marquez 8, Kennedy Green 8. Dum— Sheda Madit 10, Danny Duran 10. Records: Dalhart 18-8, 1-1; Dumas 12-13, 3-0.

Borger 5 8 14 18

Pampa 12 33 52 70

B— Jennings 6. P— Hallie Sieck 16, Kambry Smith 9. Records: Borger 3-22, 0-3; Pampa 10-18, 1-1.

District 1-3A

Muleshoe 2 12 32 42

Canadian 10 21 31 40

M— Barrera 20, Ambric 15. C— Boyd 19, Cook 6. Records: Muleshoe 14-8, 4-3; Canadian 19-7, 5-2.

Friona 10 15 19 28

Bushland 27 50 71 89

B— Taryn Schultz 29, Emma Troxell 22. Records: Friona 5-15, 0-7; Bushland 14-8, 7-0.

Spearman 17 33 40 52

Tulia 6 8 22 30

S— Mackie 17, Davis 12. T— Ramirez 11, Yarbrough 10. Records: Spearman 18-9, 6-1; Tulia 7-18, 3-4.

River Road 19 35 50 61

Dimmitt 6 13 27 37

RR— Cierra Kiser 20, Brilee Shannon 19, Kenna Jeffers 10. D— Kelly Chavez 10. Records: River Road 10-13, 3-4; Dimmitt 4-20, 0-7.

District 8-3A

Childress 22 34 49 64

Henrietta 8 17 26 29

C— Grace foster 15, Addilyn keys 9. H— Carter 12, Stewart 5. Records: Childress 19-5, 3-0; Henrietta 0-3.

District 1-2A

WT High 10 16 18 28

Gruver 27 51 67 81

WT— Higginbotham 7. G— Camryn Armes 25, Bailey Maupin 17, Maddie McCloy 14. Records: WT High 13-9, 2-1; Gruver 24-2, 3-0.

Stratford 16 25 38 56

Sunray 6 20 30

Str— Reaghan Audrain 10. Sun— Flores 11. Records: Stratford 14-9, 3-0; Sunray 9-14, 0-3.

Boys Ranch 16 24 34 43

Sanford-Fritch 17 31 38 45

BR— Blount 14. SF— Kiki Cunningham 19, Reegan Felker 10. Records: B. Ranch 6-12, 0-3; S. Fritch 7-14, 1-2.

District 2-2A

Panhandle 6 14 28 38

Wellington 10 21 38 45

P— Mason Jones 13, Annison Thomas 9. W— Marlee Brown 12, Kyla Kane 11. Records: Panhandle 21-4, 2-1; Wellington 21-5, 3-0.

Clarendon 20 36 43 63

Wheeler 2 11 25 36

W— Lopez 15, Almanza 11. C— Benson 25, Crawford 10. Records: Wheeler 14-8, 1-2; Clarendon 16-9, 2-1.

Memphis 13 30 47 54

H. Park 10 21 31 48

M— Henderson 13, Cervantes 11. HP— Cassie McClurg 20, Emma Patterson 13. Records: Memphis 14-8, 1-2; H. Park 10-13, 0-3.

District 3-2A

Sudan 7 12 23 37

Farwell 11 22 35 45

S— Lockhart 19. F— Barnes 11, Agee 10, Trimble 10. Records: Sudan 18-6, 2-1; Farwell 19-6, 3-0.

Bovina 6 11 13 27

Vega 33 64 72 84

V— Anita Hall 16, Lara Mason 12. Records: Bovina 4-9, 0-3; Vega 27-0, 2-0.

District 1-1A

Miami  2 11 19  30

Booker  7 22 24  40

B— Harrison 15, Dominguez 7. M— Hurst 10. Records: Booker 8-14, 3-2; Miami 11-9, 2-3.

Fort Elliott  6 17 23 29

Follett  8 24 34  40

For— Bass 13, Sims 6. Records: Follett 10-14, 4-1; Fort Elliott 9-14, 1-4.

Higgins  15 34 43  55

Darrouzett  0 2 3 5

H— Co Watson 20, Ca Watson 10, Denney 10. D— Hernandez 6. Records: Higgins 15-3, 5-0; Darrouzett 0-17, 0-5.

District 2-1A

White Deer  10 14 26 38

McLean  8 24 37  45

M— Carter 17, Vasquez 12. W— Bradley 23. Records: McLean 15-7, 5-1; White Deer 11-13, 4-2.

Claude  13 24 36  46

Groom  5 12 13  23

C— Scoggins 14, Gabel 10. G— Ritter 12.

Records: Claude 21-5, 6-0; Groom 12-11, 3-3.

Shamrock  26 36 42  58

Lefors  2 11 19  35

S— Shields 16, O’Gorman 10. L— Lee-Jones 14, Winkler 12. Records: Shamrock 9-15, 2-4; Lefors 3-10, 0-6.

District 3-1A

Happy  5 14 23  42

Naz  24 45  55 71

N— Heiman 16, Kleman 14. H— Johnson 19. 

Records: Nazareth 19-8, 6-0; Happy 13-15, 5-1.

Wildorado 13  31 49 61

Adrian 9  11 13 22

W— Trayler 15, Merrell 13. A— Ruiz 9

Records: Wildorado 11-6, 4-2; Adrian 9-10, 0-6.

Channing  3 8 10 19

Hartley  17 34 51  61

H— Gomez 13, Sandoval 12, Mendoza 12, Sybesma 10. C— Harbert 9. Records: Hartley 11-8, 3-3; Channing 5-17, 1-5.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.

High School Baseball roundup: Cooper wins battle with Randall, Canyon cruises to next round, Nazareth stays perfect

Here's the 2022 High School Baseball roundup for Randall, Canyon, Bushland, Clarendon and Nazareth.