3 things that happened in girls district basketball on Jan. 21

Date:

Share post:

Tascosa’s Aniyah Brackens pulls up for a jumper against Palo Duro during a District 3-5A game on Friday at the PD Activity Center. Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Tascosa stays hot

After key early season injuries, and an 0-2 start to District 3-5A things seemed bleak for the Tascosa Lady Rebels. However, in just the last week, coach Betsy Baughman’s team has found new life putting themselves back in the district playoff chase.

The Lady Rebels used a strong fourth quarter to down Palo Duro 57-43 on Friday for their third straight victory, finishing the first half of league play at 3-2, and 11-14 overall.

Palo Duro (7-20, 0-5) held a brief 39-37 lead after the third only to see Tascosa open the final quarter on an 8-0 run taking full control the rest of the way. Aniyah Brackens was one of three Lady Rebels in double-digits scoring a game-high 19 points. Teammate Za’Miyah Dickson tallied 13, and Daizjia Oages added 12.

Canyon keeps cruising

The Canyon Lady Eagles have easily separated themselves from the rest an otherwise pretty even District 4-4A.

On Friday, Canyon dismantled a much improved Pampa team, 74-15. The No. 2-ranked Lady Eagles (20-5) move to a perfect 5-0 in the league, and are beating the rest of the district by an average margin of 42 points a game.

Canyon has also yet to lose a district contest since the 2018 season.

Jaylee Mess led Canyon with 17 points against the Lady Harvesters, while teammate Tia Glynn had 14.

Friday’s top performers

Mattie Boyd worked for 19 points as the No. 1-ranked Canadian Lady Cats remained unbeaten in District 1-3A by downing Spearman 38-21.

Dalhart’s duo of Jadyn Trusler and Kennedy Green combined for 43 points during an 88-48 win over Highland Park. Trusler scored a team-high 22 points, followed by Green’s 21.

Savanna Sims poured in an impressive 28 points to lead Fort Elliott to a key road win at McLean, 68-38.

District 3-5A

Caprock 4 11 16 23

Amarillo High 16 26 36 53

C— A. Johnson 8, V. Boyd 5. AHS— Lacey Rice 13, Briley Barnes 12, McKenzie Smith 11. Records: AHS 22-5, 5-0; Caprock 16-10, 1-4.

Tascosa 16 28 37 57

Palo Duro 11 27 39 43

T— Aniyah Brackens 19, Za’Miyah Dickson 13, Daizjia Oages 12. PD— Labree Henley 13, Jada Torrence 12. Records: Tascosa 11-14, 3-2; Palo Duro 7-20, 0-5.

Randall 16 28 36 57

Plainview 17 34 46 61

R— Sadie Sanchez 16, Ainsley Velasquez 10. P— Maddie Williams 20, Brooks 15. Records: Randall 17-11, 3-2; Plainview 14-13, 3-2.

District 4-4A

Canyon 19 36 59 74

Pampa 6 10 10 15

C— Jaylee Mess 17, Tia Glynn 14, Taylor Thomas 10. P— Berlin Bartlett 6. Records: Canyon 20-5, 5-0; Pampa 16-10, 2-3.

Hereford 9 23 35 43

Perryton 20 38 45 55

H— Jasmine Hernandez 11 and Miranda Acosta 11 P— Merkel 18, Navarrete 14. Records: Hereford 13-14, 2-3; Perryton 9-19, 2-3.

Dumas 14 27 42 54

Borger 6 8 21 35

D— Kamryn Cox 14, Brenley Rodriguez 13. B— Realitee Brisco 8, Maccie Northcutt 6. Records: Dumas 17-10, 3-2; Borger 9-13, 1-4.

District 1-3A

Spearman 1 9 17 21

Canadian 4 13 30 38

S— Whitefield 8, Lusby 6. C— Mattie Boyd 19

Kennedi Cook 6. Records: Spearman 20-8, 3-2; Canadian 26-1, 5-0.

R. Road 11 13 21 21

Bushland 28 48 60 78

RR— Rylee Kunkel 9, Kadence 6. B— Emma Troxell 24, Ellie Frye 14. Records: Bushland 18-6, 4-1; River Road 4-18, 0-5.

H. Park 13 27 42 48

Dalhart 27 52 73 88

HP— Cassie McClurg 28, Alana Davis 11. D— Jadyn Trusler 22, Kennedy Green 21, Katelyn Lenz 12. Records:Highland Park 9-16, 1-4; Dalhart 18-8, 2-3.

District 2-3A

Childress 19 38 43 51

Tulia 8 22 32 36

C— Teichelman 13, Stephens 11. T— Jordyn 9. Records: Childress 16-11, 6-2; Tulia 5-8, 2-5.

Shallowater 63, Lub. Roosevelt 24

Idalou 69, Abernathy 27

District 3-3A

Brownfield 68, Muleshoe 35

Denver City 54, Lamesa 36

Dimmitt 41, Lamesa 36

District 1-2A

Gruver 16 37 58 84

WT High 2 2 3 5

G— Bailey Maupin 22, Camryn Armes 15, Kimber Whitehead 11, Brenna Butler 10. WT— Beagle 3. Records: Gruver 22-0, 5-0; WT High 1-17, 0-5.

Stratford 5 20 36 45

S. Fritch 7 16 22 30

St— Bell 11. SF— Vaughn 10. Records: Stratford 13-9, 4-1; Sanford-Fritch 3-14, 1-4.

District 2-2A

Wellington 23 41 59 80

Shamrock 4 10 10 18

W— Kyla Kane 21, Briley Waters 12. S— O’Gorman 8. Records: Wellington 21-6, 4-1; Shamrock 4-17, 0-4.

Wheeler 2 2 5 12

Panhandle 22 40 52 66

W— Mendoza 3. P— Kandin Ford 16, Leah Sherwood 11, Grace Sims 10. Records: Wheeler 9-14, 0-4; Panhandle 20-8, 4-1.

Clarendon 15 41 54 67

Memphis 7 22 24 29

C— Madie Smith 16, Finley Cunningham 11, Courtney Conkin 10, Hayden Elam 10. M— Kelbi Lindley 13, Ava Arant 7. Records: Clarendon 16-13, 4-1; Memphis 8-15, 2-3.

District 3-2A

Farwell 15 37 59 84

Bovina 1 8 21 36

F— Charlie May Trimble 18, Kenndi Richey 13, Jaelyn Smith 13, Bella Jaime 12. B— Marquez 19. Records: Farwell 23-5, 4-0; Bovina 9-11, 1-3.

Boys Ranch 35, Olton 34

District 1-1A

Fort Elliott 9 26 52 68

McLean 7 14 22 38

FE— Savanna Sims 28, Sydney Hughes 15. Records: Fort Elliott 13-9, 5-3; McLean 16-10, 5-2.

Follett 10 16 23 44

Booker 5 8 13 16

F— Schilling 12. Records: Follett 19-6, 7-1; Booker 8-13, 2-6.

Darrouzettt at Lefors (postponed)

District 2-1A

White Deer 8 19 27 39

Groom 12 18 28 36

W— Weathers 23. G— Friemel 13.

Records: White Deer 12-13, 2-3; Groom 5-12, 1-4.

Silverton 5 7 13 20

Valley 10 20 21 30

S— Casner 10. V— Edwards 9.

Records: Silverton 15-7, 4-1; Valley 15-4, 4-1.

District 3-1A

Hartley 0 8 12 17

Nazareth 14 30 56 66

H— Sandoval 9. N— Dyer 21, Corrales 14.

Records: Hartley 9-7, 1-4. Nazareth 17-10, 6-0.

Texline 0 12 24 33

Happy 27 40 53 67

T— Andrade 17. H— Berry 13, Baggerman 11, Johnson 11. Records: Texline 2-8, 0-5. Happy 15-9, 4-1.

TAPPS 1-3A

Calvary Christian 5 13 17 20

San Jacinto 22 28 53 59

CC— Fazi 5, James 4. SJCA— Brabham 17, Lane 13, Dixon 10. Records: San Jacinto 16-7, 3-1; Calvary Christian 0-3.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.