3 things that happened in girls district basketball on Feb 4

Date:

Share post:

Panhandle’s Leah Sherwood shoots a jumper during a District 2-2A clash against Wellington at the Panhandle Gym on Friday night. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Panhandle claims share of District 2-2A title

The Panhandle Ettes claimed a share for the District 2-2A championship thanks to a hard fought victory at home over Wellington, 38-31, on Friday night.

The Ettes (24-8) move to 8-1 in district, and claim the outright title with a win at Wheeler on Tuesday. Wellington falls to 24-8, 7-2, but can take the No. 2-seed out of district with a win at Shamrock on Tuesday.

After a defensive first half, Panhandle took the momentum early in the third quarter by going on a 14-0 run. That run set the tone for the Ettes paving the way to victory. Grace Sims led Panhandle with nine points. Kyla Kane paced Wellington with 14.

Friona ends long district drought

The Friona Squaws snapped a 28-game district losing skid by holding off Lamesa with a thrilling 49-45 win on Friday night.

Before Friday’s victory, Friona hadn’t won a district game since beating Dimmitt 47-42 on Jan. 21, 2020.

The Squaws (5-18 overall, 1-10 in District 3-3A) erased a 23-20 halftime deficit, taking a 33-30 lead into the fourth quarter, and were able to hang on. Friona’s Ivory Shelby 19 led all scorers pouring in 14 points, followed by Reyna Arias with 12.

Friday’s top performers

Amarillo High senior Briley Barnes made her final home game special scoring 19 points to keep the Lady Sandies unbeaten in District 3-5A during a 57-37 win against Randall on Senior Night.

Alana Strong continued her hot play pouring in 22 points as Caprock is now in the playoff hunt after beating Palo Duro 40-26.

Spearman’s Braylen Lusby tallied 19 points to lift the Lynxettes past Dalhart 52-45.

District scores

District 3-5A

Randall 8 16 26 37

Amarillo High 16 29 40 57

AHS— Briley Barnes 19, McKenzie Smith 16. R— Ashley Norman 9, Sadie Sanchez 8. Records: Randall 20-12, 6-3; Amarillo High 26-5, 9-0.

Caprock 15 21 28 40

Palo Duro 4 14 18 26

C— Alana Strong 22, JJ Echols 8. PD— J. Torrance 14, T. Gracly 5. Records: Palo Duro 7-24, 0-9; Caprock 18-12, 3-6.

Tascosa 15 28 46 55

Plainview 17 34 56 71

T— Daizjia Oages 15, Aniyah Brackens 14, Za’Miyah Dickson 10. P— K. Long 18, D. Guzman 14, M. William 10. Records: Tascosa 11-18, 3-6; Plainview 17-14, 6-3.

District 4-4A

Canyon 27 44 67 88

Borger 4 6 9 21

C— Taylor Thomas 14, Zoey McBroom 13, Abree Winfrey 11. B— Ta’Leigha Tabor 6. Records: Canyon 24-5, 9-0; Borger 9-17, 1-8.

Hereford 10 15 32 42

Pampa 12 23 28 36

H— Acosta 20, Devonee Villarreal 14. P— Bartlett 10, Ariel Lacher 7. Records: Hereford 16-15, 5-4; Pampa 18-12, 4-5.

Dumas 9 15 32 49

Perryton 11 19 31 44

D— S. Madit 15, K. Cox 14. P— Merkel 15, Stokes 10. Records: Dumas 19-12, 5-4; Perryton 10-21, 3-6.

District 1-3A

River Road 0 1 3 3

Canadian 34 53 68 86

C— Boyd 21, Merket 20, Pennington 10. Records: River Road 4-22, 0-9; Canadian 30-1, 9-0.

Spearman 9 17 30 52

Dalhart 8 14 28 45

S— Braylen Lusby 19, Addison Whitefield 17. D— K. Green 23, L. Quiroz 9. Records: Spearman Spearman 23-9, 6-3; Dalhart 19-11, 3-6.

Highland Park 7 13 21 35

Bushland 19 36 57 75

HP— Cassie McClurg 17, Alana Davis 10. B— Troxell 22, Boydston 11, Howell 10. Records: Highland Park 10-19, 2-7; Bushland 21-7, 7-2.

District 2-3A

Slaton 1 3 8 12

Childress 17 33 52 61

S— Barrera 5. C— Teichelman 16, Miller 14. Records: Slaton 6-24, 0-11; Childress 17-14, 7-4.

Shallowater 52, Idalou 36

Abernathy 52, Tulia 48

District 3-3A

Lamesa 16 23 30 45

Friona 7 20 33 49

L— K. Devington 16, K. Moreno 14. F— Ivory Shelby 19, Reyna Arias 12. Records: Lamesa 8-24, 2-9; Friona 5-18, 1-10.

Brownfield 67, Littlefield 30

Denver City 30, Dimmitt 22

District 1-2A

Sanford-Fritch 8 9 20 22

Gruver 25 45 62 81

SF— Vaughn 8, McCormack 7. G— Bailey Maupin 21, Camryn Armes 19, Brenna Butler 15. Records: Sanford-Fritch 3-17, 1-7; Gruver 26-0, 8-0.

Sunray 2 11 13 21

Stratford 17 31 47 61

Sun— Ari Gallegos 8. Str— April Gonzalez 15, Shay Clements 13, Addi Bell 13. Records: Sunray 12-19, 4-4; Stratford 15-10, 6-2.

District 2-2A

Wellington 7 14 17 31

Panhandle 9 16 27 38

W— Kyla Kane 14, Presley Kane 10. P— Grace Sims 9. Records: Wellington 24-7, 7-2; Panhandle 24-8, 8-1.

Clarendon 13 25 32 47

Shamrock 3 14 23 31

C— MaKenna Shadle 17, Madie Smith 16. S—O‘Gorman 16, Holmes 6. Records: Clarendon 18-15, 6-3; Shamrock 4-22, 0-9.

Wheeler 9 13 25 46

Memphis 14 23 34 41

W— Selena Lopez 14, Emely Garcia 11, Sayra Lopez 11. M— Macaela Graham 14, Kelbi Lindley 11. Records: Wheeler 12-16, 3-6; Memphis 9-18, 3-6.

District 3-2A

Vega 11 20 36 55

Olton 13 25 39 45

V— Katelyn Ruiz: 11, Lucy Richards 9. O— Noack 12, Leathers 10. Records: Vega 19-12, 5-3. Olton 12-18, 3-4;

Bovina 54, Boys Ranch 36

District 1-1A

Miami 13 28 39 51

Fort Elliott 6 13 19 26

M— Ewing 16, Skidmore 15. FE— Chesner 16.

Records: Miami 17-7, 10-1; Fort Elliott 14-11, 6-5.

Darrouzett 0 3 5 8

Follett 22 33 43 61

D— Sosa 8. F— Braley 12, Howard 11.

Records: Darrouzett 0-18, 0-12; Follett 22-6, 10-1.

Lefors at McLean (postponed)

District 2-1A

Silverton 12 14 19 27

Claude 15 24 35 41

S— Gore 10, Lynn 6. C— Ganel 16, Fouquet 13.

Records: Silverton 18-8, 7-2; Claude 14-12, 7-2.

White Deer 8 13 21 23

Valley 12 23 33 45

W— Swires 12. V— Schlueter 12. Records: White Deer 13-16, 3-6; Valley 19-4, 8-1.

District 3-1A

Texline 2 9 9 12

Nazareth 22 42 68 84

T— Ralston 10. N— Dyer 17, Corrales 17, Schilderink 12, Peterson 10. Records: Texline 2-10, 0-7; Nazareth 19-11, 7-0.

Hartley 11 14 20 26

Happy 9 38 51 71

Har— Sandoval & Danielle Sybesma 7. Hap— Middleton 13, Baggerman 13. Records: Hartley 10-8, 2-5; Happy 17-9, 6-1.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.