3 things that happened in district basketball on Jan. 11

Date:

Share post:

Texline’s Noel Lozano goes up between two Wildorado defenders during a District 3-1A contest on Tuesday night in Wildorado. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Texline thumps Wildroado

It was suppose to be a showdown for first sole possession of first place in District 3-1A between two top 10 ranked teams.

Texline visited Wildorado with both squads sitting 3-0 in the district race, however, Texline blew this game up early and never looked back racing to a convincing 64-23 victory.

Texline looked like the No. 1 team in the state, jumping out to a commanding 19-0 lead, holding the Mustangs scoreless in the first quarter. By halftime, the Tornadoes had pushed the advantage, 34-6.

Stratton Potter and William Luther did major damage combining for 39 points. Potter had a game-high 20, followed by Luther’s 19.

Texline improves to 18-2 overall and 4-0 in district.

No. 7 Wildorado falls to 19-3, 3-1.

Randall girls stays hot

Throughout the early portion of the District 3-5A schedule, the Randall Lady Raiders continue to play solid basketball.

Randall moved to 2-0 in district downing Caprock thanks to a 62-42 win on Tuesday night.

Sadie Sanchez has been playing lights out of late as she poured in a game-best 21 points to lead the Lady Raiders. Ainsley Velasquez added 11, and teammate Leah Garcia had 10 in the win.

Randall is now 16-9 overall. Caprock falls to 15-8, 0-2.

Tuesday’s top performers

Hereford’s Miranda Acosta led all scorers with 20 points as the Lady Whitefaces rallied to down Dumas, 42-36.

Emma Troxell put up 27 points that helped Bushland dismantle Dalhart, 79-51.

Lamont Nickelberry tallied an eye-opening 31 points during the Childress Bobcats rout over Slaton, 69-40.

Follett freshman Julian Barton scored a career-high 29 points as the Panthers pummeled Darrouzett, 79-44.

Girls District scores

District 3-5A

Amarillo High 30 56 70 81

Tascosa 9 17 25 39

AHS— McKenzie Smith 17, Briley Barnes 14, Jada Graves 11, Lacey Rice 10. T— Zaymiah Dickson 11, Sieyera Emile 10. Records: Amarillo High 19-5, 2-0; Tascosa 8-14, 0-2.

Palo Duro 10 22 31 44

Plainview 12 27 45 55

PD— Jada Torrence 17, Labree Henley 12. Records: Palo Duro 7-17, 0-2; Plainview 13-11, 2-0.

Caprock 9 17 32 42

Randall 20 35 46 62

C— Echols 13, Byrd 11, Strong 10. R— Sadie Sanchez 21, Ainsley Velasquez 11, Leah Garcia 10, Piper Patterson 10. Records: Caprock 15-8, 0-2; Randall 16-9, 2-0.

District 4-4A

Canyon 21 42 55 73

Perryton 9 11 23 33

C— Jaylee Moss 12, Whitney Willeford 11, Ta’Leeyah Glynn 10, Abree Winfrey 10. P— Merkel 16. Records: Canyon 17-5, 2-0; Perryton 7-18, 0-2.

Dumas 11 23 31 36

Hereford 2 14 24 42

D— Sheda Madit 19. H— Miranda Acosta 20. Records: Dumas 15-9, 1-1; Hereford 11-13, 1-1.

Borger 4 9 22 32

Pampa 13 19 24 38

B— Brisco 10, Northcutt 6. P— Berlin Bartlett 10

Tessa Rodriguez 8. Records: Borger 9-10, 1-1; Pampa 15-9, 1-1.

District 1-3A

Canadian 22 54 67 83

H. Park 6 8 14 18

C— Davis 19, Merket 16, Boyd 15, Cochran 12. HP— Cassie McClurg 16. Records: Canadian 23-1, 2-0; H. Park 9-13, 1-1.

Dalhart 14 21 33 51

Bushland 16 46 64 79

Dalhart 14 21 33 51

D— Kennedy Green 27. B— Emma Troxell 27, Ellie Frye 17. Records: Bushland 16-5, 2-0; Dalhart 16-7, 0-2.

Spearman 19 40 55 72

R. Road 5 9 16 24

S— Kinleigh Richardson 19, Addison Whitefield 12, Ella Wilkerson 11, Braylen Lusby 10. RR— Rylee Kunkel 7. Records: Spearman 18-7, 1-1; River Road 4-15, 0-2.

District 2-3A

Childress 22 38 53 80

Slaton 9 13 18 25

C— Nayelli Miller 16, Chloe Teichelman 12. S— Kam Barrera 9. Record: Childress 13-11, 3-2.

Idalou 47, Shallowater 43

Abernathy 47, Tulia 33

District 3-3A

Muleshoe 56, Dimmitt 26

Littlefield 67, Friona 41

Brownfield 84, Lamesa 20

District 1-2A

Gruver 20 43 56 68

Stratford 0 9 11 14

G— Bailey Maupin 18, Brenna Butler 13, Kimber Whitehead 11, Camryn Armes 10. S—Clements 5. Records:Gruver 19-0, 2-0; Stratford 11-9, 2-1.

Sunray 51, WT High 46

District 2-2A

Shamrock 4 9 16 31

Panhandle 22 38 57 82

S— O’Gorman 17. P— Leah Sherwood 19, Kate Kuehler 16, Katelyn Haney 14, Grace Sims 12,

Kandin Ford 12. Records: Shamrock 4-15, 0-2; Panhandle 17-8, 1-1.

Clarendon 7 15 23 43

Wheeler 10 14 28 37

C— Elam 13, Conkin 11. W— Garcia 16, Holwick 9. Records: Clarendon 16-12, 2-0; Wheeler 9-12, 0-2.

Memphis 5 8 10 16

Wellington 18 35 58 75

M— Talley 6. W— Kyla Kane 24, Abby Garcia 11, Hadlee Gomez 13, Asia Shrubs 15. Records: Memphis 7-13, 1-1; Wellington 19-5, 2-0.

District 3-2A

Farwell 9 29 53 71

Vega 10 17 25 43

F— Bella Jaime 18, Makylee Baldwin 12, Charlie May Trimble 11, Chloee Witten 10. V— Walker 14, Drinnon 9. Records: Farwell 21-5, 2-0; Vega 15-10, 1-1.

Olton 62, Bovina 48

District 1-1A

McLean 22 33 49 58

Lefors 6 11 19 21

M— Ketcherside 12, Salinas 11, Long 11. L— Porter 15. Records: McLean 15-9, 4-1; Lefors 5-7, 1-4.

Fort Elliott 3 13 24 33

Miami 24 42 47 59

F— Meller 10, Sims 10. M— Hartwig 20, Gorecki 16. Records: F. Elliott 8-9, 2-3; Miami 12-6, 5-0.

Follett 16 25 27 27

Darrouzet 0 0 0 2

F— Smith 5, Braley 5. Records: Follett 16-6, 4-1; Darrouzett 0-12, 0-6.

District 2-1A

Silverton 13 19 28 43

White Deer 4 14 26 32

S— Gore 18. W— Swires 11, Weathers 11.

Records: Silverton 13-6, 2-0; White Deer 11-11, 1-1.

Claude 19 38 50 64

Groom 4 6 12 19

C— Holland 17, Scoggins 15. G— Friemel 5.

Records: Claude 10-10, 2-0; Groom 4-10, 0-2.

Valley 41, Hedley 5

District 3-1A

Texline 8 13 19 24

Wildorado 9 24 39 48

W— Trayler 11, Ragland 10. Records: Texline 2-6, 0-3; Wildorado 8-13, 1-2.

Boys district scores

District 2-3A

Childress 14 33 56 69

Slaton 7 18 27 40

C— Lamont Nickelberry 31, Billy Moore 16. S— Brewster 11. Record: Childress 8-11, 3-1.

Tulia 9 24 36 50

Abernathy 24 34 50 64

T— McCaslin 17, Brooking 15. A— White 21, Haskell 16, Houston 11. Record: Tulia 17-6, 2-2.

Shallowater 70, Idalou 43

District 3-3A

Littlefield 12 21 23 14 70

Friona 12 8 5 13 38

L— Chip Green 19, Elijah Salazar 8, Tyreli Norman 8. F— Kaden Jeter 13, Jared Rejino 12. Records: Littlefield 5-12, 1-2; Friona 11-10, 0-4.

Dimmitt 59, Muleshoe 34

Brownfield 64, Lamesa 63

District 1-2A

Gruver 22 39 51 66

Stratford 9 23 26 36

G— Cagan Mathews 16, Colton Millsap 12, Jefferson Weaver 10. S— Luke Braden 10. Records: Gruver 16-6, 1-0; Stratford 3-3, 0-1.

WT High 3 9 9 17

Sunray 10 15 29 35

WT— Mason Harris 8. S— Kagan Davis 11, Walker McGaughy. Records: WT High 6-12, 0-1; Sunray 12-5, 1-0.

District 1-1A

Follett 12 35 54 79

Darrouzett 7 23 32 44

F— Barton 29, Meeks 17, Watson 11. D— Garrison 19, Bonilla 11. Records: Follett 9-5, 3-0.

McLean 59, Lefors 27

District 3-1A

Texline 19 34 50 64

Wildorado 0 6 13 23

T— Potter 20, Luther 19, Espino 14, Lozano 11.

W— Bryant 8, Mason 6. Records: Texline 19-2, 4-0. Wildorado 19-3, 3-1.

Adrian 2 6 8 12

Happy 16 29 52 56

A— Owens 6. H— Reyes 13, Johnson 10, Bressler 10. Records: Adrian 10-13, 1-3; Happy 7-5, 3-2.

Nazareth 2, Channing 0 (Forfeit)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.