3 things that happened in boys hoops around the Amarillo-area Tuesday night

Date:

Share post:

Tascosa’s D.K. Alexander skies for a layup over a Frenship defender during a District 2-6A game Tuesday night at the Tascosa Activity Center. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Tascosa cruises

The Tascosa Rebels remained perfect in district with an impressive 67-42 home win against rival Frenship.

The Rebels opened the game up by taking a commanding 35-22 lead into halftime. D.K. Alexander and Donnie Sutton paved with way for Tascosa with 15 points each.

The Rebels improve to 17-5 overall and 2-0 in District 2-6A.

District 2-2A is fun

Through the first two games of District 2-2A it’s easy to see how competitive and talented this league really is. Out of the three games played Tuesday, Clarendon held off Panhandle, 64-60 in overtime, Wellington snuck out of Highland Park with a 47-45 victory, and It took Wheeler four quarters to grind past Memphis 46-35.

Don’t be surprised if the winner of this district has at least two losses.

On a side note, congrats to Wheeler first-year coach Boston Hudson on his first career district win.

Tuesday’s top performers

Pampa standout Chase Landers scored 24 points as the Harvesters survived a late rally from Dalhart 57-53.

Dimmitt’s Luke Saenz dropped in a game-high 22 points to lead the Bobcats past Friona 53-34.

Kobee Cunningham was clutch for Sanford-Fritch, scoring 23 points during a wild 61-56 overtime win against Sunray.

Booker’s Abraham and Israel Banuelos combined for 28 points — each scoring 14 — that helped the Kiowas to a 54-22 victory at Kelton.

Boys scoreboard

District 2-6A

Frenship 10 22 32 42

Tascosa 16 35 52 67

F— Devin Hartfield 12. T— D.K. Alexander 15, Donnie Sutton 15, Elijah Rodriguez 10. Records: Frenship 20-5, 1-1; Tascosa 17-5, 2-0.

Odessa Permian 89, Odessa High 48

Midland High 59, Midland Lee 42

District 3-5A

Amarillo High 21 46 75 86

Caprock 2 2 10 14

AHS— Chris Dees 18, Cade Hornecker 13, Damonze Woods 11. C— K. Garrett 8. Records: AHS 19-8, 9-0; Caprock 3-18, 1-8.

Palo Duro 12 23 36 52

Plainview 14 18 26 36

PD— Mohamed 15, Udoh 15, Price 10. Plv— Martinez 10. Records: Palo Duro 14-4, 8-1; Plainview 10-14, 3-6.

Randall 15 25 35 44

Cooper 11 27 44 65

R— Heider 13. C— Doherty 14, Fiddler 14. Records: Randall 12-13, 4-5; Cooper 15-10, 6-3.

Monterey 69, Coronado 61

District 3-4A

Levelland 13 23 35 47

Hereford 17 24 28 39

H— Kaleb Larra 9. L— Lecroy 11. Records: Hereford 13-11, 1-1; Levelland 19-11, 1-1.

Estacado 72, Lamesa 50

District 3-4A

Pampa  13  34  41  57  

Dalhart  8  18  31  53

P–– Landers 24, Burnley 14. D–– Barsalou 14. Records: Pampa 22-5, 2-0; Dalhart 15-10, 1-1.

Perryton 8  26  39  55

Borger  7  23  30  47

P–– Klafka 20, Davis 17. B— Gage Martinez 11. Records: Perryton 12-6, 1-0; Borger 14-9, 0-2.

District 1-3A

Canadian 13 24 37 52

Spearman 12 20 28 42

C— McCook 16, Culwell 9. S— Black 9, Garnett 8. Records: Canadian 7-1, 6-0; Spearman 12-11, 2-4.

Bushland 17 29 38 42

R. Road 7 13 22 29

B— Brody sutterfield 17, Jaylin Marshall 9.

RR— Gillum 12. Records: Bushland 12-7, 6-0; R. Road 4-17, 2-4.

Dimmitt 13 25 40 53

Friona 8 20 28 34

D— Luke Saenz 22, Kobe Carpio 12. F— Jose Grado 16, Josiah Rejino 10. Records: Dimmitt 12-11, 4-2; Friona 3-14, 0-6.

Tulia  25  40  65  85

Muleshoe  11  26  32  47

T–– Coleman 23, Ramos 18, McCaslin 15, Roberts 12. M–– Villa 10. Records: Tulia 20-6, 4-2. Muleshoe 6-15, 0-6.

District 8-3A

Childress  5  18  24  42

Nocona  5  13  23  36

C–– Tucker 12. N–– Gauna 11. Records: Childress 16-5, 2-0; Nocona 12-8, 1-1.

District 1-2A

Gruver 15 30 43 62

Stratford 10 20 33 48

G— Jalin Conyers 23, Hunter Haynes 17. S— Ty McBryde 14, Trever Bell 8. Records: Gruver 17-4, 2-0; Stratford 3-4, 1-1.

West Texas High 14 33 41 55

Boys Ranch 5 7 26 39

WT— Daniel Evans 17, Blake Flowers 11. BR— KP Curathers 13. Records: WT High 6-8, 1-1; B. Ranch 6-8, 0-2.

Sunray 14 32 40 50 56

S-Fritch 14 23 34 50 61

Sun— DeBord 14, Packenbush 12. SF— K. Cunningham 23, J. Watson 13. Records: Sunray 4-15, 0-2; S-Fritch 12-12, 2-0.

District 2-2A

Clarendon 19 35 41 54 64

Panhandle 14 21 36 54 60

C–– Penigar 18, Thompson 13, Davis 10, Butler 10. P–– Mercer 18, Hack 18, Jones 12. Records: Clarendon 15-6, 2-0; Panhandle 13-12, 1-1.

Wellington 17 23 30 47

Highland Park 13 27 36 45

W–– Combs 14, Harris, 12, Holcomb 11. H–– Nicholas 20. Records: Wellington 10-7, 1-1; Highland Park 15-8, 1-1.

Wheeler 14 23 34 46

Memphis 12 22 28 35

W–– Andrade 13, Bailey 13. M–– Yarbrough 14. Records: Wheeler 15-7, 1-1; Memphis 13-7, 0-2.

District 3-2A

Vega 17 38 61 72

Sudan 11 23 30 42

V— Calhoun 25, Kirkland 14. S— Limon 15 Montes 13. Records: Vega 18-5, 2-0; Sudan 8-13, 0-2.

Olton 57, Bovina 32

District 1-1A

Booker 13 29 44 54

Kelton 4 4 14 22

B–– A. Banuelos 14, I. Banuelos 14. K–– Carey 17. Records: Booker 10-12, 6-0; Kelton 10-5, 2-3.

Darrouzett 4 18 28 36

Fort Elliott 10 15 25 39

F–– York 14, Boydstrom 11. D–– Bonilla 12, Wheatley 10. Records: Fort Elliott 9-11, 4-1; Darrouzett: 10-7, 3-2.

Miami 51, Follett 24

District 2-1A

Claude 8 24 29 41

McLean 9 10 31 36

C–– Smith 12, Moreno 10. M–– Crockett 12, Carter 11. Records: Claude 8-8, 2-3; McLean 3-6, 2-3.

Shamrock 12 25 44 53

Hedley 6 19 26 43

S–– Jernigan 16, Wright 16. H–– Upton 15, Carreon 13. Records: Shamrock 15-10, 4-2. Hedley 12-9, 1-4.

White Deer 79, Lefors 29

District 3-1A

Nazareth 12 33 52 72

Wildorado 6 8 13 19

N–– Cleavinger 23, Gerber 14, Van Dijk 12, Betzen 12. W–– Albracht 9. Records: Nazareth 18-7, 6-0; Wildorado 6-14, 2-4.

Texline 15 42 60 71

Channing 4 14 18 23

T–– Luther 19, Baca 12. Records: Texline 17-5, 5-1; Channing 4-17, 1-5.

Hartley 62, Adrian 46

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.