3 things that happened during Tuesday’s Boys Bidistrict round

Date:

Share post:

Amarillo High’s Brendan Hausen poses as he makes a 3-pointer against Lubbock Cooper during a Class 5A Bidistrict game Tuesday in Dimmitt. [Trevor Fleeman/ Press Pass Sports]

District 3-5A sweeps

District 3-5A made a clear statement by sweeping District 4-5A out of the playoffs on Monday and Tuesday night.

The Palo Duro Dons got it started by beating Lubbock Monterey 73-71 on Monday, then Amarillo High, Tascosa and Randall all followed.

The No. 4-ranked Sandies opened the bidistrict round in fine fashion with a 56-29 victory over Lubbock Cooper in Dimmitt. Tascosa knocked off Abilene Wylie 56-47 in Childress, and Randall, a No. 4-seed, stunned district champion, Abilene Wylie, 46-45 in Post.

Dumas makes history

Dumas broke a half a century skid with a milestone playoff win pummeling Levelland 69-39 in a Class 4A Bidistrict round clash in Vega on Tuesday.

The victory was a monumental one for the Demons, as they captured their first gold ball since 1971.

Cristian Kelso did the damage against the Lobos putting up a game-high 22 points.

Dumas (25-6) looks for more history when they face San Elizario in the Area round at 6 p.m. Friday in Andrews.

Tuesday’s top performers

Tulia’s Travon McCaslin torched Spearman for 37 points to lead the Hornets to a 67-42 victory.

Gruver’s Colton Millsap had a team-high 20 points during the Greyhounds 77-57 win over Shamrock.

Joshua Booth of Hedley had an impressive night pouring in 31 points that lifted the Owls past Miami 68-55.

Bidistrict scores

Class 5A

Amarillo High 17 33 46 56

Lub. Cooper 5 12 22 29

A— Woods 15, Hausen 12, Pillion 11. LC— Noah 10, Harrison 7. Records: Amarillo High 29-6; Lubbock Cooper 14-19.

Abilene Wylie 16 24 33 47

Tascosa 10 22 34 56

AW— Tennings 16, Brooks 12. T— Barshann 22, Sledge 10. Records: Abilene Wylie 18-16; Tascosa 14-15.

Randall 10 29 34 46

Abilene Cooper 13 23 31 45

R— KJ Thomas 21, Kirkman 12. C— Collin Reed 18, Jaylen Rivera 17. Records: Randall 19-16; Abilene Cooper 20-11.

Class 4A

Canyon 9 22 46 62

Snyder 8 14 24 37

C— Bryant 18, Jones 12, Warner 10. Cunningham 10. S— Murillo 10, Stewart 7. Records: Canyon 26-5. Snyder 12-20.

Levelland 10 19 31 39

Dumas 15 35 55 69

D— Kelso 22, J. Reynaga 12, M. Reynaga 10.

Records: Levelland 12-22; Dumas 25-6.

Hereford 15 28 38 54

Big Spring 9 24 31 43

H— Lucas 14, Duque 13. BS— Greathouse 11, Mitchell 11. Records: Hereford 17-14; Big Spring 20-14.

Lubbock Estacado 88, Borger 52

Class 3A

Spearman 15 29 37 43

Tulia 26 46 58 67

S— Pipkin 18, Whiteley 10. T— McCaslin 37. Brookins 8. Records: Spearman 19-7; Tulia 25-8.

Shallowater 22 49 70 87

Canadian 18 26 39 41

S— Lusk 23, Davis 13, Winn 11. C— Cavalier 21, Wagner 9. Records: Shallowater 29-1. Canadian 8-17.

Class 2A

Shamrock 9 26 41 57

Gruver 24 45 61 77

S— Sean Wright 24. G— Millsap 20, Gibson 18, Weaver 14, Lopez 10. Records: Shamrock 15-12; Gruver 24-8.

Lockney 11 22 32 39

Vega 7 25 39 56

L— Cienfuegos 13, Barretero 9. V— Grawunder 22, Stribling 8. Records: Lockney 15-12. Vega 15-13.

Farwell 10 26 49 72

Floydada 16 30 39 59

Far— Waldrop 21, Nunez 20, Gaxiola 12. Fl— Castillo 28, Trevino 10. Records: Farwell 24-7; Floydada 20-5.

Class 1A

Happy 9 15 28 36

S-Earth 10 26 47 58

H— Reyes 18, Johnson 9. SE— DeLeon 17, Castillo 13. Records: Happy 11-10; Springlake-Earth 17-7.

Follett 6 19 28 42

Silverton 14 25 43 59

F— Meeks 16, Watson 12. S— Francis 23, Cox 17.

Records: Follett 15-10; Silverton 13-11.

Texline 41 65 80 101

Hart 5 9 23 33

T— Luther 21, Drumm 15, Lozano 12, Clay 10.

H— Dominguez 9. Records: Texline 29-3. Hart 13-13.

Hedley 14 34 50 68

Miami 9 25 38 55

H— Josh Booth 31, Elijah Booth 21, Hayden Alston 13. M— Haiden Thompson 24. Records: Hedley 20-7. Miami 11-14.

Booker 14 25 36 47 58

Groom 15 29 41 47 41

B— Banuelos 22, Sanchez 13. G— Shack 19, Kueler 13. Records: Booker 21-9; Groom 13-9.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.